Enflasyonun %80-%100 olduğu aylarda ve 6 Şubat depremlerinden sonra kira fiyatları anormal artışla birlikte ev sahibi, kiracı arasında ki tartışmalar artık kavgaya dönüştü.

Günden güne artan bu kavgalar sokaklarda silah ve sopalarla bu tarafların yakınlarının da iştiraki ile yer yer meydan muharebesini andıran sahnelere dönüşmüştür.

Zaman zaman tarafsız medyadan takip ettiğimiz kadarıyla 2023’ün ilk çeyreğinde İstanbul’da Sulh Hukuk mahkemelerine açılan toplam davaların %65’in den fazlasını bu davaların teşkil ettiği görülmüştür.

2023’ün ilk çeyreğinde 2022 senesinin tamamından daha fazla olay olmuştur.Yalnız 2023 yılında bugüne kadar ev sahibi-kiracı kavgalarında 11 kişinin öldürüldüğü, 46 kişinin yaralandığı,14 kişinin tutuklandığı ve bu sayıların her gün daha da arttığını görmekteyiz.

Bu gidişe yetkililerimizce bir çare bulunmazsa olayların,kavgaların, ölenlerin ve yaralananların artacağı endişesini yaşıyoruz.Bugünkü yıllık enflasyon TÜİK verilerine göre %62, fakat kira artış oranı %25 gibi komik bir rakamdır.

ÇARE NEDİR;Mağdur kiracıları tespit etmek ve devletimizin bu vatandaşlarımıza kira yardımı yapmasıdır.Bu kiracıların bir çoğunun evi mülkü dairesi vardır.Hepsi mağdur ve fakir kimseler değildir.

Benim gördüğüm birçok örnekten bir iki tanesini paylaşacak olursam;

1-Bir vatandaş Bodrum’da iş güç sahibi malı mülkü yerinde.Rize’de köyde kayınvalidesi yalnız kalmasın diye şehrin göbeğinde lüks bir daire tutup kira bedelini de 1 yıllığını peşin ödedi.Yeni kira dönemi gelince mal sahibi “Ekonomide ki durum malum emsal daireler 10-11 bin TL civarında senin tuttuğun daireye sen 3.000 TL kira veriyorsun aradaki farkı seninde menfaatine göre paylaşalım deyince” kiracı “Ben anlamam %25 kira artışını uygularım 1 lira da fazla vermem” diye daire sahibine cevap verdi.

2- İstanbul Kurtköy’de bir yakınım lüks dairesini 3 yıl önce ucuz bir şekilde kiraya verdi.Kiracı kirayı 3-4 ay gecikmeli ödüyordu.Kiracıyı mal sahibi mahkeme aracılığıyla kirayı zamanında ödemiyor gerekçesiyle tahliye etti.Sözde zavallı mağdur kiracı evden çıkarken cam,çerçeve kapı v.s.ne bulduysa kırdı bıraktı. Yakınım mahkemece zarar ziyan tespiti yaptırıp tahliye ettirdiği kiracısının mal varlığını araştırdı ve başka bir muhitte dairesini 10.000 TL ye kiraya verdiğini arabası,dükkanı ve doğrama atölyesi olduğu ortaya çıktı.Sadece benim bildiğim bu örneklerden onlarca vardır.

25 Temmuz 2023 TÜİK verilerine göre Türkiye’de 7 milyon kiracı vardır. Bu miktarın hangisi kira desteğine muhtaçtır, hangisi mağdurdur. TÜİK tespitlerine göre devletimiz bu vatandaşlarımıza kira yardımı yapabilir. Bu %25 artış sisteminde mağdur olan daire sahipleri kiracılardan mutlaka daha fazladır. Gereğini ilgili makamlara vatandaş olarak arz ediyorum.