Bugünkü Anavatan partisinin 23 Mayıs 1983 yılında Sayın Turgut Özal’ın kurmuş olduğu Anavatan Partisi ile hiçbir ilişkisi yoktur. Sadece Anavatan Partisi kapatılınca boş kalan Anavatan isminin istismar edilmesidir.Bu konuda gerçek Anavatan partisinin genel başkanlarından Sayın Nesrin Nas’ın 13 Mart 2023 tarihinde bazı TV’lerde gerçeği açıklayan demeçlerini aynen sunuyorum.

Ahmet KABİL
19-20-21. Dönem
Anavatan Partisi Rize Milletvekili

Sayın Nesrin Nas’ın beyanı;

Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi önce Mumcu ve Ağar döneminde 2007’de birleşme girişiminde bulunmuş, bu süreçte DYP’nin adı Demokrat Parti olmuştu.

Daha sonra bu iki parti 31 Ekim 2009’da yapılan bütünleşme kongresi ile Hüsamettin Cindoruk’un genel başkanlığında Demokrat Parti çatısı altında birleşmiştir.

Özal’ın kurduğu (gerçek) Anavatan Partisi’nin son genel başkanı Salih Uzun’dur. Salih Uzun birleşme sonrasında Cindoruk’un genel başkanvekilliğini yapmıştır.

Yani gerçek/orijinal ANAP bugün DP tüzel kişiliği içindedir.

DP Tüzüğü 1. Madde:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin çok partili demokrasi yaşamına 1946’daki kuruluşu ile öncülük ederek yüce değerler katan Demokrat Parti; günümüz Türk siyasi hayatının güzide iki partisi olan 20 Mayıs 1983 tarihinde kurulmuş Anavatan Partisi ile 23 Haziran 1983 yılına kurulmuş Doğru Yol Partisi’nin bütünleşmek amacı ile müştereken oluşturdukları siyasi bir partidir.”

BİR ÖNEMLİ BİLGİ DAHA:

Bugün ortada bulunan hem DYP hem de ANAP 1983’te kurulmuş partilerle alakası yoktur.Her ikisi de birleşme sonrası parti isimlerinin boşa çıkması nedeniyle sonradan kurulmuş FASON partilerdir.

Hatta şimdiki ANAP birinci fason bile değil, ikinci versiyon FASONdur.

Çünkü birleşme ile isim boşa çıkınca birinci fason Anavatan partisi 2009’da kurulmuştu.

O parti 2011’de kendisini kapattı. 2011’de bu sefer şimdiki İKİNCİ FASON ANAP kuruldu.Kuruluş tarihi öyle logosunda yazdığı gibi 1983 değil, 2011’dir.

BUGÜN RAHMETLİ SAYIN GENEL BAŞKAN AHMET MESUT YILMAZ SAĞ OLSAYDI KENDİSİNİ GERÇEK OLMAYAN İDDİALARLA T.B.M.M. ÇOĞUNLUĞUNU KULLANARAK YÜCE DİVANA GÖNDERENLERE KESİNLİKLE OY VERMEZDİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM.