Yapı meslek lisesini yatılı okuyordum. O tarihte (1953-1958) bu okulun müfredatı ara eleman yetiştirmeye yönelik fen derslerinin çok az olan hatta fizik, kimya ve yabancı dil hiç yoktu. Matematik ve geometri kısmen vardı. Bugün rahmetle andığımız çok değerli Hocamız Orhan Özdoğan’lar dersleri iyi olan öğrencilere akşamları ücretsiz matematik ve geometri dersleri verirdi.

Çünkü bu okullardan mezun olanlar giriş sınavları öncesi kendi aralarında bir eleme sınavı yapılır bu sınavı kazananlar o tarihte Yıldız Teknik Okulu ve İTÜ Üniversitesine bağlı maden mühendisi yetiştirilen yüksek okulların giriş sınavına lise fen kolu mezunları ile beraber girerlerdi.

Hocamız meslek okulumuzun 4 ve 5. sınıflarında öğrencilere akşamları okulumuzun dershanelerinde ders verir ve Yıldız Teknik Okulu giriş sınavında sorulan soru kitapçığını alır o sorularla sınav yapar eksiklerimizi tamamlayıp bizi sınavlara hazırlardı.

Dün akşam (9 Ağustos 2023) aldığım bu acı haberle değerli hocamızın İstanbul’da vefat ettiğini öğrendim,çok ama çok üzüldüm.Bir ağabeyim gibi görüşür telefonlaşır bazen de uğrardım. Sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum.Ruhu şad olsun.

Not: Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı ve Federal Almanya eğitim ateşi olarak devlet Liyakat nişanı vardı.